NABÓR WNIOSKÓW KRAJOWEGO FUNDUSZU SZKOLENIOWEGO (KFS)
 
  1. Powiatowy Urząd Pracy w Kole informuje, że w terminie od 14.06.2021 r. do 14.06.2021 r.* będzie prowadził II nabór wniosków o finansowanie kształcenia ustawicznego z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kwotę 13,2 tys. zł.
 
  1. Składany wniosek musi mieścić się w obszarze przynajmniej jednego z poniższej wymienionych następujących priorytetów wydatkowania środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego w roku 2021 określonych przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii:
  1. Priorytet 1) tj. wsparcie kształcenia ustawicznego osób zatrudnionych w firmach, które na skutek obostrzeń zapobiegających rozprzestrzenianiu się choroby COVID-19, musiały ograniczyć swoją działalność;
 
Do wsparcia w ramach tego priorytetu mają prawo wszyscy pracodawcy, na których zostały nałożone ograniczenia, nakazy i zakazy w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej ustanowione w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, określone w przepisach wydanych na podstawie przytoczonych niżej art. 46a i art. 46b pkt 1–6 i 8–12 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2020 r. poz. 1845 i 2112), które przyjęły brzmienie:
Art.46a.Wprzypadku wystąpienia stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego o charakterze i w rozmiarach przekraczających możliwości działania właściwych organów administracji rządowej i organów jednostek samorządu terytorialnego, Rada Ministrów może określić, w drodze rozporządzenia, na podstawie danych przekazanych przez ministra właściwego do spraw zdrowia, ministra właściwego do spraw wewnętrznych, ministra właściwego do spraw administracji publicznej, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz wojewodów:
  1. zagrożony obszar wraz ze wskazaniem rodzaju strefy, na którym wystąpił stan epidemii lub stan zagrożenia epidemicznego,
  2. rodzaj stosowanych rozwiązań –w zakresie określonym w art.46b – mając na względzie zakres stosowanych rozwiązań oraz uwzględniając bieżące możliwości budżetu państwa oraz budżetów jednostek samorządu terytorialnego.
 
Art.46b. W rozporządzeniu, o którym mowa w art.46a, można ustanowić:
  1. ograniczenia, obowiązki i nakazy, o których mowa w art.46 ust.4;
  2. czasowe ograniczenie określonych zakresów działalności przedsiębiorców;
  3. czasową reglamentację zaopatrzenia w określonego rodzaju artykuły;
  4. obowiązek poddania się badaniom lekarskim oraz stosowaniu innych środków profilaktycznych i zabiegów przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie;
  5. obowiązek poddania się kwarantannie;
  6. miejsce kwarantanny;
  7. (uchylony);
  8. czasowe ograniczenie korzystania z lokali lub terenów oraz obowiązek ich zabezpieczenia;
  9. nakaz ewakuacji w ustalonym czasie z określonych miejsc, terenów i obiektów;
  10. nakaz lub zakaz przebywania w określonych miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach;
  11. zakaz opuszczania strefy zero przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie;
  12. nakaz określonego sposobu przemieszczania się;.
bądź wynikające z obostrzeń nałożonych przez władze samorządowe.
Dofinansowane formy kształcenia ustawicznego mają wspomagać wprowadzenie zmian umożliwiających utrzymanie się na rynku czy pozwalających uniknąć zwolnień czy wręcz zatrudnić nowych pracowników.
Warunkiem skorzystania ze środków priorytetu jest oświadczenie pracodawcy o konieczności nabycia nowych umiejętności czy kwalifikacji w związku z rozszerzeniem/ przekwalifikowaniem obszaru działalności firmy z powołaniem się na odpowiedni przepis.
 
  1. Priorytet 2) tj. wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników służb medycznych, pracowników służb socjalnych, psychologów, terapeutów, pracowników domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych, prywatnych domów opieki oraz innych placówek dla seniorów/osób chorych/niepełnosprawnych, które bezpośrednio pracują z osobami chorymi na COVID-19 lub osobami z grupy ryzyka ciężkiego przebiegu tej choroby;
 
Środki KFS w ramach niniejszego priorytetu są przeznaczone na wsparcie kształcenia osób pracujących z chorymi na COVID-19 lub osobami należącymi do grup ryzyka ciężkiego przebiegu COVID takich jak osoby przewlekle chore, w podeszłym wieku, bezdomne itp.
Warunkiem skorzystania z dostępnych środków jest oświadczenie pracodawcy o konieczności odbycia wnioskowanego szkolenia lub nabycia określonych umiejętności.
 
  1. Priorytet 3) tj. wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych;
Dla Powiatowego Urzędu Pracy w Kole podstawą identyfikacji zawodów deficytowych stanowi: Baromert zawodów 2021 r. Powiatu kolskiego.
 
  1. Priorytet 4) tj. wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia;
 
W ramach niniejszego priorytetu środki KFS będą mogły sfinansować kształcenie ustawiczne osób wyłącznie w wieku powyżej 45 roku życia (zarówno pracodawców, jak i pracowników).
Decyduje wiek osoby, która skorzysta z kształcenia ustawicznego, w momencie składania przez pracodawcę wniosku o dofinansowanie w PUP.
 
  1. Priorytet 5) tj. wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem;
 
Przyjęty zapis priorytetu pozwala na sfinansowanie niezbędnych form kształcenia ustawicznego osobom (np. matce, ojcu, opiekunowi prawnemu), które powracają na rynek pracy po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem.
Priorytet adresowany jest przede wszystkim do osób, które w ciągu jednego roku przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie podjęły pracę po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem.
Dostępność do priorytetu nie jest warunkowana powodem przerwy w pracy tj. nie jest istotne czy był to urlop macierzyński, wychowawczy czy zwolnienie na opiekę nad dzieckiem.
 
Wnioskodawca powinien do wniosku dołączyć oświadczenie, że potencjalny uczestnik szkolenia spełnia warunki dostępu do priorytetu.
 
6. Priorytet 6) tj. wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych technologii i narzędzi pracy, w tym także technologii i narzędzi cyfrowych;
 
Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu powinien udowodnić, że w ciągu jednego roku przed złożeniem wniosku bądź w ciągu trzech miesięcy po jego złożeniu zostały/zostaną zakupione nowe maszyny i narzędzia, bądź będą wdrożone nowe technologie i systemy, a osoby objęte kształceniem ustawicznym będą wykonywać nowe zadania związane z wprowadzonymi/ planowanymi do wprowadzenia zmianami. Należy jednak pamiętać, że wskazane wyżej terminy nie są sztywne. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy do urzędu pracy i zależy przede wszystkim od jednostkowej oceny sytuacji (np. termin dostawy sprzętu, dostępne terminy szkolenia).
Dokumentami potwierdzającymi spełnienie priorytetu mogą być np. kopie dokumentów zakupu, decyzje dyrektora/ zarządu o wprowadzeniu norm ISO, itp., oraz logiczne i wiarygodne uzasadnienia. Decyzja należy do urzędu.
Wsparciem kształcenia ustawicznego w ramach priorytetu można objąć jedynie osobę, która w ramach wykonywania swoich zadań zawodowych/ na stanowisku pracy korzysta lub będzie korzystała z nowych technologii i narzędzi pracy.
 
7. Priorytet 7) tj. wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które nie posiadają świadectwa ukończenia szkoły lub świadectwa dojrzałości.
 
Ze wsparcia w ramach tego priorytetu mogą skorzystać osoby, które nie mają ukończonej szkoły na jakimkolwiek poziomie lub nie mają świadectwa dojrzałości.
Wnioskodawca musi wykazać, że pracownik kierowany na wnioskowaną formę kształcenia ustawicznego spełnia kryteria dostępu (np. oświadczenie).
 
8. Priorytet 8) tj. wsparcie realizacji szkoleń dla instruktorów praktycznej nauki zawodu bądź osób mających zamiar podjęcia się tego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego oraz szkoleń branżowych dla nauczycieli kształcenia zawodowego.
 
W ramach tego priorytetu środki KFS będą mogły sfinansować obowiązkowe szkolenia branżowe nauczycieli teoretycznych przedmiotów zawodowych i nauczycieli praktycznej nauki zawodu zatrudnionych w publicznych szkołach prowadzących kształcenie zawodowe oraz w publicznych placówkach kształcenia ustawicznego i w publicznych centrach kształcenia zawodowego – prowadzonych zarówno przez jednostki samorządu terytorialnego jak również przez osoby fizyczne i osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego.
Priorytet ten pozwala również na skorzystanie z dofinansowania do różnych form kształcenia ustawicznego osób, którym powierzono obowiązki instruktorów praktycznej nauki zawodu lub deklarujących chęć podjęcia się takiego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego. Grupę tę stanowią pracodawcy lub pracownicy podmiotów przyjmujących uczniów na staż bądź osoby prowadzące indywidualne gospodarstwa rolne.
Definicja stażu uczniowskiego wskazana w art. 121a ust. 1 i ust. 21 ustawy Prawo Oświatowe z dnia 14 grudnia 2016 określa go jako staż w rzeczywistych warunkach pracy jaki w celu ułatwienia uzyskiwania doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy w zawodzie, w którym kształcą się, mogą w okresie nauki odbywać uczniowie technikum i uczniowie branżowej szkoły I stopnia niebędący młodocianymi pracownikami. W czasie odbywania stażu uczniowskiego opiekę nad uczniem sprawuje wyznaczony przez podmiot przyjmujący na staż uczniowski opiekun stażu uczniowskiego.
Rozporządzenie MEN z 22 lutego 2019 roku w sprawie praktycznej nauki zawodu w § 11 ust. 1 określa, że praktyki zawodowe organizowane u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych są prowadzone pod kierunkiem opiekunów praktyk zawodowych, którymi mogą być pracodawcy lub wyznaczeni przez nich pracownicy albo osoby prowadzące indywidualne gospodarstwa rolne.
  1. Zgodnie z § 6 ust. 5 Rozporządzenia Ministra, Pracy i Polityki Społecznej z 14 maja 2014 r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (Dz. U. z 2018 r. poz. 117) przy rozpatrywaniu wniosku PUP w Kole będzie uwzględniał:
  1. zgodność dofinansowanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
  2. zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
  3. koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
  4. posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
  5. w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
  6. plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
  7. możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust.2k i 2m ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1409, z późn. zm.).
 
  1. PUP w Kole informuje, że kształcenie ustawiczne, za wyjątkiem studiów podyplomowych, powinno rozpocząć się nie wcześniej niż 17.06.2021 r. i nie później niż 30.11.2021 r.
 
  1. Wyklucza się finansowanie kształcenia obejmującego:
 
  1. szeroko rozumiany coaching i kursy w formie coachingu indywidualnego,
  2. kursy w formie sympozjów, seminariów, kongresów i konferencji,
  3. szkolenia z zakresu medycyny alternatywnej, niekonwencjonalnej, naturalnej i naturoterapii oraz wróżbiarstwa,
  4. szkolenia BHP i PPOŻ,
  5. szkolenia z zakresu ochrony danych osobowych,
  6. staże podyplomowe wraz z kosztami obsługi określonymi w przepisach o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz szkoleń specjalizacyjnych lekarzy i lekarzy dentystów, o których mowa w przepisach o zawodach lekarza i lekarza dentysty i specjalizacje pielęgniarek i położnych, o których mowa w przepisach o zawodach pielęgniarki i położnej.
 
  1. Środki z KFS mogą zastać przeznaczone na kształcenie ustawiczne:
-  pracodawców i/lub pracowników z lokalnego rynku pracy;
- pracowników zatrudnionych na pełen etat.
 
VII.   Pracodawca nie może otrzymać dofinansowania kształcenia ustawicznego, świadczonych przez usługodawcę, z którym jest powiązany osobowo lub kapitałowo. Przez powiązanie kapitałowe lub osobowe rozumie się wzajemne powiązania między pracodawcą lub osobami upoważnionymi do zaciągania zobowiązań w imieniu pracodawcy, polegające w szczególności na:
  1. uczestniczeniu w spółce jako wspólnik spółki cywilnej lub spółki osobowej,
  2. posiadaniu co najmniej 10% udziałów lub akcji,
  3. pełnieniu funkcji członka organu nadzorczego lub zarządzającego, prokurenta, pełnomocnika,
  4. pozostawaniu w związku małżeńskim, w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia lub w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli.
 
VI.    Dofinansowanie w ramach środków z KFS jest dostępne tylko dla osób świadczących pracę. Pracownicy przebywający na urlopie macierzyńskim/ojcowskim, wychowawczym lub bezpłatnym nie spełniają tego warunku.
 
  1. W pierwszej kolejności będą rozpatrywane wnioski pracodawców, którzy nie korzystali ze środków KFS.
 
  1. Przed rozpoczęciem kształcenia ustawicznego finansowanego ze środków KFS, pracodawca zobowiązany jest do zawarcia umowy z pracownikiem, któremu zostaną sfinansowane koszty kształcenia ustawicznego, określającej prawa i obowiązki stron, oraz zasady zwrotu tych kosztów w przypadku nieukończenia przez pracownika kształcenia ustawicznego z powodu jego odejścia z pracy.
 
  1. Powiatowy Urząd Pracy w Kole w 2021 roku będzie finansował koszty kształcenia maksymalnie w kwocie 5.000,00 zł na osobę, co oznacza, że wartość szkolenia nie może przekroczyć 5.000,00 zł na osobę, tj. mikroprzedsiębiorca otrzyma 100% kosztów kształcenia ustawicznego, tj. 5.000,00 zł, a pozostali pracodawcy 80% od maksymalnej kwoty dofinansowania, tj. 4.000,00 zł. Nie należy przy wyliczaniu wkładu własnego pracodawcy uwzględniać innych kosztów, które pracodawca ponosi w związku z udziałem pracowników w kształceniu ustawicznym, np. wynagrodzenia za godziny nieobecności w pracy w związku z uczestnictwem w zajęciach, kosztów delegacji w przypadku konieczności dojazdu do miejscowości innej niż miejsce pracy itp.
 
  1. Płatność ze środków KFS jest dokonywana przelewem na rachunek bankowy pracodawcy najpóźniej do 31.12.2021 r. po podpisaniu umowy z PUP w Kole o przyznaniu środków z KFS i po przedłożeniu niezapłaconego dokumentu płatniczego (faktury, rachunku) oraz dowodu zapłaty wkładu własnego pracodawcy (jeżeli dofinansowanie z KFS wynosi 80%).
 
  1. Płatności ze środków KFS muszą zostać zrealizowane przez Pracodawcę w 2021r.
 
  1. Aktualny wniosek wraz z załącznikami dostępny jest na stronie internetowej tut. urzędu. Wnioski należy złożyć w tut. urzędzie w pokoju nr 106 w terminie określonym w pkt. 1.
 
*wnioski złożone poza w/w terminem będą rozpatrywane negatywnie.
Załączniki
Wniosek KFS 2021 II NABÓR.doc (doc, 648 KB)
(4)Załącznik A-Oświadczenie Pracodawcy o spełnianiu Priorytetu nr 1.doc (doc, 53 KB)
(2)Załącznik B-Oświadczenie Pracodawcy o spełnianiu Priorytetu nr 2.doc (doc, 53 KB)
(2)Załącznik C-Oświadczenie Pracodawcy o spełnianiu Priorytetu nr 3.doc (doc, 51 KB)
(2)Załącznik D-Oświadczenie Pracodawcy o spełnianiu Priorytetu nr 4.doc (doc, 44 KB)
(2)Załącznik E-Oświadczenie Pracodawcy o spełnianiu Priorytetu nr 5.doc (doc, 45 KB)
(2)Załącznik F-Oświadczenie Pracodawcy o spełnianiu Priorutetu nr 6.doc (doc, 54 KB)
(2)Załącznik G-Oświadczenie Pracodawcy o spełnianiu Priorytetu nr 7.doc (doc, 50 KB)
(2)Załącznik H-Oświadczenie Pracodawcy o spełnianiu Priorytetu nr 8.doc (doc, 51 KB)
(1)Barometr zawodów.pdf (pdf, 409 KB)