NABÓR WNIOSKÓW KRAJOWEGO FUNDUSZU SZKOLENIOWEGO (KFS)

 

I.         Powiatowy Urząd Pracy w Kole informuje, że w terminie od 06.02.2020 r. do 29.02.2020 r.* będzie prowadził I nabór wniosków o finansowanie kształcenia ustawicznego z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kwotę 334,5 tys. zł.

 

II.      Składany wniosek musi mieścić się w obszarze przynajmniej jednego z poniższej wymienionych następujących priorytetów wydatkowania środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego w roku 2020 określonych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej:

1.     Wsparcie kształcenia ustawicznego dla osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem;

 

Priorytet adresowany jest przede wszystkim do osób, które w ciągu jednego roku przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie podjęły pracę po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem (urlop macierzyński, wychowawczy czy zwolnienie na opiekę nad dzieckiem).  

 

2.     Wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia;

 

Osoby, które skorzystają z kształcenia ustawicznego, w momencie składania przez pracodawcę wniosku o dofinansowanie w PUP powinny mieć ukończony 45 rok życia.

 

3.      Wsparcie zawodowego kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych;

Dla Powiatowego Urzędu Pracy w Kole podstawą identyfikacji zawodów deficytowych stanowi: Barometr zawodów 2020 r. w Powiecie Kolskim.

4.    Wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z rozwojem w firmach technologii i zastosowaniem wprowadzanych przez firmy narzędzi pracy;

 

Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania w/w priorytetu powinien udowodnić, że w ciągu jednego roku przed złożeniem wniosku bądź w ciągu trzech miesięcy po jego złożeniu zostały/zostaną zakupione nowe maszyny i narzędzia, bądź będą wdrożone nowe technologie i systemy, a osoby objęte kształceniem ustawicznym będą wykonywać nowe zadania związane z wprowadzonymi/ planowanymi do wprowadzenia zmianami.

Na spełnienie w/w priorytetu Wnioskodawca powinien załączyć do wniosku wiarygodny dokument np. kopię dokumentów zakupu, decyzji dyrektora/ zarządu o wprowadzeniu norm ISO, itp., oraz logiczne i wiarygodne uzasadnienie.

 

5.    Wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/planach rozwoju;

Na podstawie:

- Strategii Rozwoju Powiatu Kolskiego na lata 2015-2025

(https://www.bip.starostwokolskie.pl/plik,4149,strategia-rozwoju-powiatu-kolskiego-na-lata-2015-2025-pdf.pdf);

- Strategii rozwiązywania problemów społecznych powiatu kolskiego na lata 2014-2020

(http://www.pcpr.kolo.bip.net.pl/?c=299)

 

kluczowymi obszarami/branżami dla rozwoju Powiatu Kolskiego uznano:

 

a)    przetwórstwo przemysłowe – sekcja C;

b)    opieka społeczna – sekcja Q dział 88 lub 89

 

Pracodawca, aby spełnić wymagania w/w priorytetu  powinien posiadać przypisany do głównego/przeważającego rodzaju działalności  kod PKD (Polska Klasyfikacja Działalności) związany z jednym z w/w obszarów/branż i uzasadnić wybór kształcenia ustawicznego.

 

6.   Wsparcie realizacji szkoleń dla instruktorów praktycznej nauki zawodu bądź osób mających zamiar podjęcia się tego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego oraz szkoleń branżowych dla nauczycieli kształcenia zawodowego;

 

W ramach tego priorytetu środki KFS będą mogły sfinansować obowiązkowe szkolenia branżowe nauczycieli teoretycznych przedmiotów zawodowych i nauczycieli praktycznej nauki zawodu zatrudnionych w publicznych szkołach prowadzących kształcenie zawodowe oraz w publicznych placówkach kształcenia ustawicznego i w publicznych centrach kształcenia zawodowego – prowadzonych zarówno przez jednostki samorządu terytorialnego jak również przez osoby fizyczne i osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego.

 Priorytet ten pozwala również na skorzystanie z dofinansowania do różnych form kształcenia ustawicznego osób, którym powierzono obowiązki instruktorów praktycznej nauki zawodu lub deklarujących chęć podjęcia się takiego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego. Grupę tę stanowią pracodawcy lub pracownicy podmiotów przyjmujących uczniów na staż bądź osoby prowadzące indywidualne gospodarstwa rolne.

Definicja stażu uczniowskiego wskazana w art. 121a ust. 1 i ust. 21 ustawy Prawo Oświatowe z dnia 14 grudnia 2016 określa go jako staż w rzeczywistych warunkach pracy jaki w celu ułatwienia uzyskiwania doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy w zawodzie, w którym kształcą się, mogą w okresie nauki odbywać uczniowie technikum i uczniowie branżowej szkoły I stopnia niebędący młodocianymi pracownikami. W czasie odbywania stażu uczniowskiego opiekę nad uczniem sprawuje wyznaczony przez podmiot przyjmujący na staż uczniowski opiekun stażu uczniowskiego.

Rozporządzenie MEN z 22 lutego 2019 roku w sprawie praktycznej nauki zawodu w § 11 ust. 1 określa, że praktyki zawodowe organizowane u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych są prowadzone pod kierunkiem opiekunów praktyk zawodowych, którymi mogą być pracodawcy lub wyznaczeni przez nich pracownicy albo osoby prowadzące indywidualne gospodarstwa rolne.

 

7.   Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego, wskazanych na liście przedsiębiorstw społecznych prowadzonej przez MRPiPS, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych lub pracowników Zakładów Aktywności Zawodowej.

 

Podmioty uprawnione do korzystania z środków w ramach tego priorytetu to:

a) Przedsiębiorstwa społeczne wpisane na listę przedsiębiorstw społecznych prowadzoną przez MRPiPS – lista ta jest dostępna pod adresem http://www.bazaps.ekonomiaspoleczna.gov.pl/ w formie interaktywnej bazy danych. Lista jest prowadzona, weryfikowana i uzupełniana przez MRPiPS, z tego względu nie ma konieczności prowadzenia dodatkowej weryfikacji na potrzeby ustalenia czy pracodawca aplikujący o wsparcie spełnia przesłanki niezbędne do uzyskania tego statusu, wystarczy jedynie sprawdzić, czy w momencie składania wniosku figuruje on na aktualnej liście PS. Status przedsiębiorstwa społecznego mogą uzyskać m.in. organizacje pozarządowe (np. fundacje i stowarzyszenia) spółki non-profit, spółdzielnie socjalne, a także kościelne osoby prawne.

b) Spółdzielnie socjalne - to podmioty wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego, na tej podstawie można zweryfikować ich formę prawną. Niektóre spółdzielnie socjalne mogą uzyskać status przedsiębiorstwa społecznego. W takiej sytuacji ich uprawnienia do skorzystania ze wsparcia w ramach tego priorytetu można potwierdzić na podstawie listy przedsiębiorstw społecznych, o której mowa powyżej. Bez względu na to czy spółdzielnia socjalna posiada status przedsiębiorstwa społecznego, jest ona uprawniona do skorzystania ze środków w ramach tego priorytetu.

c) Zakłady aktywności zawodowej - to podmioty, które mogą być tworzone przez gminę, powiat oraz fundację, stowarzyszenie lub inną organizację społeczną, decyzję o przyznaniu statusu zakładu aktywności zawodowej wydaje wojewoda.

 

III.        Zgodnie z § 6 ust. 5 Rozporządzenia Ministra, Pracy i Polityki Społecznej z 14 maja 2014 r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (Dz. U. z 2018 r. poz. 117) przy rozpatrywaniu wniosku PUP w Kole będzie uwzględniał:

1)        zgodność dofinansowanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;

2)        zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;

3)        koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;

4)        posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;

5)        w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;

6)        plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;

7)        możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust.2k i 2m ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2019 r. poz. 1482, z późn. zm.).

 

IV.        PUP w Kole informuje, że kształcenie ustawiczne, za wyjątkiem studiów podyplomowych, powinno rozpocząć się nie wcześniej niż 01.04.2020 r. i nie później niż 31.08.2020 r.

 

V.           Środki z KFS mogą zastać przeznaczone na kształcenie ustawiczne:

-  pracodawców i/lub pracowników z lokalnego rynku pracy;

- pracowników zatrudnionych na pełen etat.

 

VI.        W pierwszej kolejności będą rozpatrywane wnioski pracodawców, którzy nie korzystali ze środków KFS w latach 2015-2019.

 

 

VII.     Płatność ze środków KFS jest dokonywana przelewem na rachunek bankowy pracodawcy najpóźniej do 31.12.2020 r. po podpisaniu umowy z PUP w Kole o przyznaniu środków z KFS i po przedłożeniu niezapłaconego dokumentu płatniczego (faktury, rachunku) oraz dowodu zapłaty wkładu własnego pracodawcy (jeżeli dofinansowanie z KFS wynosi 80%).

 

VIII.       Aktualne wnioski wraz z załącznikami dostępne są na stronie internetowej tut. urzędu. Wnioski należy złożyć w tut. urzędzie w pokoju nr 103 w w/w terminie.

 

*wnioski złożone poza w/w terminem będą rozpatrywane negatywnie.

Załączniki
Wniosek KFS 2020 I NABÓR.doc (doc, 633 KB)