Powiatowy Urząd Pracy w Kole informuje, iż  w dniu 24.06.2020 r. weszła w życie ustawa z dnia 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19 (Dz. U. poz. 1086), wprowadzająca zmiany w zakresie realizacji  art. 15zzb i art. 15zze.
 
Zgodnie z zapisami ustawy zmieniającej (art. 95):
  1. Wnioski o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19, złożone przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy i nierozpatrzone do tego dnia, podlegają rozpatrzeniu bez konieczności dokonywania w nich zmian, w zakresie określonym w art. 15zzb i art. 15zze ustawy zmienianej w art. 77, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą. Umowy o dofinansowanie, podpisane przez przedsiębiorców razem z wnioskiem o dofinansowanie przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, ulegają zmianie
    z mocy prawa w zakresie określonym w art. 15zzb i art. 15zze ustawy zmienianej w art. 77, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.
  2. Umowy o dofinansowanie, zawarte przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, ulegają zmianie z mocy prawa w zakresie określonym w art. 15zzb i art. 15zze ustawy zmienianej w art. 77, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.
 
Nowe wzory dokumentów dostępne są pod linkiem:
https://kolo.praca.gov.pl/dla-pracodawcow-i-przedsiebiorcow/tarcza/15zzb-wynagrodzenia
https://kolo.praca.gov.pl/dla-pracodawcow-i-przedsiebiorcow/tarcza/15zze-organizacje
 
 
Ważne zmiany od 24.06.2020 r.:
 
  1. Nie ma obowiązku comiesięcznego przedkładania w Urzędzie oświadczenia o zatrudnianiu w danym miesiącu pracowników objętych umową. Dofinansowanie jest wypłacane w okresach miesięcznych, na podstawie danych dołączonych do wniosku, dotyczących zatrudniania pracowników objętych wnioskiem oraz wysokości wynagrodzenia każdego z pracowników i należnych składek na ubezpieczenie społeczne.
 
  1. Przedsiębiorca/organizacja pozarządowa jest obowiązany/a poinformować Powiatowy Urząd Pracy w formie oświadczenia o każdej zmianie danych, o których mowa powyżej, mających wpływ na wysokość wypłacanego dofinansowania w terminie 7 dni roboczych od dnia uzyskania informacji o jej wystąpieniu. Oświadczenie  powinno być złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywego oświadczenia  i zawierać klauzulę „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia".
 
  1. W przypadku zmiany danych, Powiatowy Urząd Pracy ustala wysokość następnej transzy z uwzględnieniem zmian zgłoszonych przez Przedsiębiorcę/organizację pozarządową. Do informacji Przedsiębiorca/organizacja pozarządowa zobowiązany/a jest dołączyć zaktualizowany Wykaz pracowników stanowiący Załącznik nr 2 do Wniosku (kalkulator wynagrodzeń).
 
  1. Przedsiębiorca/organizacja pozarządowa jest obowiązany/a do utrzymania w zatrudnieniu pracowników objętych Umową przez okres dofinansowania. W przypadku niedotrzymania tego warunku,  zwraca dofinansowanie bez odsetek, proporcjonalnie do okresu nieutrzymania w zatrudnieniu pracownika, w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania Starosty. Powyższego nie stosuje się w przypadku rozwiązania umowy o pracę przez pracownika objętego umową, rozwiązania z nim umowy o pracę na podstawie art. 52 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy lub wygaśnięcia stosunku pracy tego pracownika, w okresie, na który przyznane zostało dofinansowanie. W przypadku gdy Przedsiębiorca/organizacja pozarządowa na miejsce tego pracownika zatrudni inną osobę, zostaje ona objęta Umową.
 
  1. Dofinansowanie, o którym mowa w ust. 1, nie podlega egzekucji sądowej ani  administracyjnej, z wyjątkiem egzekucji prowadzonej na rzecz osób, na których wynagrodzenia i należne od tych wynagrodzeń składki na ubezpieczenia społeczne to dofinansowanie zostało przekazane. Środki te, w razie ich przekazania na rachunek płatniczy, są wolne od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego.
 
  1. Okres brany pod uwagę do obliczania spadku obrotów może zaczynać się po dniu 31.12.2019 r., zamiast po 01.01.2020 r.
 
  1. Nabory wniosków nie ulegają zakończeniu z upływem 14-dniowego terminu, lecz przekształcają się w nabory ciągłe i będą trwały do czasu ogłoszenia ich zakończenia przez dyrektora urzędu pracy.
 
  1. Dla organizacji pozarządowej zmieniono sposób wyliczania spadku przychodów z działalności statutowej. Do przychodów z działalności statutowej nie wlicza się darowizn rzeczowych i finansowych otrzymanych w związku z realizacją działań w zakresie przeciwdziałania COVID-19.
 
  1. Wnioski o dofinansowanie będą składane do urzędu pracy właściwego ze względu na siedzibę Przedsiębiorcy/organizacji pozarządowej.